25 maart – interessante leden- en ondernemersbijeenkomst

ROC Mondriaan (TechCampus Lab, Tinwerf 14) was dit keer de locatie voor de leden- en ondernemersbijeenkomst. Voorzitter Pieter van Weeren opende zijn eerste bijeenkomst en verwelkomde de aanwezigen, sprekers en wethouder Saskia Bruines; later zou ook de burgemeester aansluiten.

Het centrale thema was de BIZ met focus op schoon, heel en veilig. Dit kan alleen samen met ondernemers en de gemeente Den Haag. Pieter van Weeren benoemde ook actuele ontwikkelingen, waaronder de verkiezingswinst van Hart voor Den Haag en het belang om ZKD hoger op de politieke agenda te krijgen.

Per 1 februari vonden bestuurswisselingen plaats: Van Weeren volgde Sjef Wauben op als voorzitter en Bas den Neijsel werd secretaris (opvolger van Peter Krijgsman). De vertrekkende bestuursleden werden bedankt en blijven actief binnen het bestuur.

De voorzitter benadrukte dat bestuursleden zich onbezoldigd inzetten en riep op tot meer actie op het bedrijventerrein. Zijn rol ziet hij als verbinder tussen ondernemers, gemeente en bestuur, met als doel ZKD aantrekkelijker te maken. Ook kondigde hij een nieuwe BIZ-periode en de herstart van de belangenvereniging aan. Als eerste gaf hij het woord aan wethouder Economie, Saskia Bruines.

Wethouder Economie Saskia Bruines benadrukte het belang van een nieuwe BIZ voor ZKD en bedankte voor de uitnodiging. Ze noemde ZKD het grootste bedrijventerrein van Den Haag, met 470 bedrijven en circa 9.000 banen. De gemeente en provincie zetten in op behoud en ontwikkeling van toekomstbestendige bedrijventerreinen, vastgelegd in de gebiedsvisie. Goede samenwerking met het ZKD-bestuur is hierbij essentieel, met regelmatig overleg en aandacht voor schoon, heel en veilig. Saskia Bruines sprak haar steun uit voor een nieuwe BIZ en feliciteerde de nieuwe bestuursleden. Daarna gaf de voorzitter het woord aan Bas den Neijsel.

Bas den Neijsel stelde zichzelf en zijn bedrijf voor en benadrukte dat er in vier jaar tijd 2.400 MOR-meldingen zijn gedaan, wat wijst op structurele problemen zoals straatraces, zwerfvuil en ratten. Herhaalde meldingen zorgen voor prioriteit bij handhaving, dus blijven melden is essentieel. Uit de BIZ-enquête blijkt onvrede onder ondernemers, vooral over verkeersonveiligheid en overlast (o.a. drugsgebruik en carmeetings). Hij pleitte voor een sterke nieuwe BIZ-periode, uitvoering van het Convenant Duurzaam ZKD en meer inzet van de gemeente met duidelijke regie. Zonder actie dreigen verlies van investeringen, bedrijven en banen. Na zijn presentatie gaf de voorzitter het woord aan Tilbert La Haye.

Tilbert la Haye, wijkmanager Loosduinen, lichtte de integrale aanpak voor ZKD toe met als doel een leefbaar, veilig en economisch sterk bedrijventerrein. Gemeente, politie, BIZ-bestuur en partners werken intensief samen, met focus op beheer, leefbaarheid, veiligheid en economische ontwikkeling. Hij benoemde o.a. onderhoud van de openbare ruimte, beperkte snoei in ecologische zones, problemen zoals wortelopdruk en verkeersdrempels, en het belang van meldingen door ondernemers. Ook wordt gewerkt aan een uitvoeringsplan en ondersteuning voor de BIZ-periode 2027–2031. De voorzitter bedankte hem en gaf het woord aan Simone Kokshoorn, Accountmanager LLO van ROC Mondriaan – TechCampus Lab.

De presentatie ging over het TechCampus Lab van ROC Mondriaan: een toekomstgerichte leeromgeving waar jongeren, werkenden en omscholers samen leren en innoveren. Met korte, praktijkgerichte trajecten (10 weken) kunnen MBO-certificaten worden behaald, als antwoord op de groeiende vraag naar technisch talent. Het aanbod blijft zich ontwikkelen, in samenwerking met ondernemers. Simone Kokshoorn sloot af met een oproep om samen te werken, waarna de voorzitter het woord gaf aan Edgar van Lingen.

De presentatie pleitte voor een verschuiving van bedrijventerrein naar een sterk ondernemersnetwerk met meer focus op de Belangenvereniging in plaats van de BIZ. Minder nadruk op problemen, meer op samenwerking, belangenbehartiging en onderling contact. De belangenvereniging wil ondernemers verbinden en samen werken aan verbetering, innovatie en verduurzaming. Ondernemers werden opgeroepen weer actief deel te nemen aan bijeenkomsten. De voorzitter dankte Edgar van Lingen voor zijn presentatie en informeerde de aanwezigen dat de website vernieuwd is met een aanmeldportal. Na deze bijeenkomst ontvangen alle ondernemers van het bedrijventerrein een uitnodiging om lid te worden. Hierna werd de burgemeester uitgenodigd naar voren te komen.

De burgemeester nam het woord en benadrukte het belang van samenwerking tussen ondernemers, gemeente, politie en handhaving. Hoewel bedrijven concurrenten zijn, moeten zij zich verenigen om gezamenlijke belangen zoals veiligheid en leefbaarheid te behartigen. Hij noemde ZKD een belangrijke economische motor van Den Haag en prees de inzet van ondernemers en bestuur. De BIZ speelt daarbij een cruciale rol als partner van de gemeente. Door de ligging tussen woonwijken blijft aandacht voor veiligheid en uitstraling nodig. De burgemeester riep op om samen te blijven werken, ook na de verkiezingen. Laat elkaar niet los en blijf samenwerken met de gemeente. Als laatste zei hij: “Zet hem op”. Na een luid applaus bedankte de voorzitter de burgemeester en benadrukte het belang van samenwerking voor een nieuwe BIZ-periode.

Na de rondvraag sloot de voorzitter deze bijzondere leden- en ondernemersbijeenkomst. Een uitgebreid verslag met foto’s en de presentaties treft u op de website aan onder het kopje ‘Nieuws’. Dank aan alle aanwezigen voor hun komst, de burgemeester Jan van Zanen, wethouder Economie-Saskia Bruines, Bas den Neijsel, Tilbert La Haye, Simone Kokshoorn en Edgar van Lingen voor hun bijdragen. Ook dank aan ROC Mondriaan voor het beschikbaar stellen van de locatie, Studio Oostrum voor het verzorgen van de foto’s en aan MisterCatering voor de goede catering.