AD Den Haag – Artikel Ilah Rubio 29-01-25, 10:56
Er gebeuren veel verdachte dingen op het bedrijventerrein ZKD. Hier treft Parkmanager Fokko Mellema (midden) bijvoorbeeld allemaal elektrische batterijen van scooters aan in een verlaten busje dat gewoon open staat. ,,Waarschijnlijk gestolen”, denkt hij. © Frank Jansen
Ondernemers zijn illegale activiteiten en misstanden op grootste bedrijventerrein van Den Haag helemaal zat
Het verlaten blauwe busje staat al maanden geparkeerd op bedrijventerrein ZKD in Den Haag, maar niemand weet van wie het is. Parkmanager Fokke Mellema, die het verdacht vindt, kijkt of de achterdeuren open kunnen. In de laadruimte blijken batterijen te liggen van scooters, ‘vermoedelijk gestolen’. Echt verrast is hij niet, want er gebeuren hier wel meer dingen die het daglicht niet kunnen verdragen.
Het bedrijventerrein Zichtenburg Kerketuinen Dekkershoek (ZKD) is met 80 hectare het grootste binnenstedelijke bedrijventerrein in deze regio. Er zijn zo’n 470 ondernemers actief, die werk bieden aan ongeveer 8000 medewerkers. Het gebied is dan ook erg belangrijk voor Den Haag.
Criminaliteit
Toch voelen de meeste ondernemers daar zich in de steek gelaten door de gemeente. Volgens hen is er van alles mis met het het bedrijventerrein, en wordt daar ondanks meldingen en klachten niets of weinig mee gedaan. Zo liggen stoeptegels overal schots en scheef, wordt het groen slecht onderhouden en worden problemen in de openbare ruimte nauwelijks opgelost.
Maar dat is niet eens het ergste, vertelt Mellema. Er is ook sprake van onveiligheid en criminaliteit op ZKD. ,,Ik kan vijf keer per dag een plek aanwijzen waar gedeald wordt”, zegt de Parkmanager. Maar daar wordt niet of nauwelijks op gehandhaafd, klaagt ondernemer Peter Krijgsman. De afspraken die met de gemeente zijn gemaakt, zouden niet zijn nagekomen.
Wijkagent
,,Alle problemen die we in de stad hebben, hebben we hier ook: drugshandel, lachgas, prostitutie en zwervers die in groenstroken slapen. Maar als we meldingen doen, worden we van het kastje naar de muur gestuurd. Dat is zeer frustrerend.’’ Een veiligheidsplan waar de ondernemers al heel lang om vragen is er niet. En ook de wijkagent en Gebiedsboa zijn weg.
Ondernemers klagen ook over de ‘illegale’ ondernemingen op ZKD. Bedrijven of winkels die daar volgens het bestemmingsplan niet mogen zijn, zoals sportscholen en kleine winkels. ,,Daar wordt nu niet op gehandhaafd. Sterker nog, ze willen die nu gaan legaliseren’’, weet Krijgsman. Iets waar de ondernemers faliekant op tegen zijn. Die winkels horen namelijk niet op een bedrijventerrein, vinden zij. Deze winkels hebben veel klanten, die zorgen voor parkeeroverlast.

Boomwortels duwen overal de stoep omhoog. De tegels liggen schots en scheef en bezoekers struikelen hier geregeld over. Maar ook hier wordt volgens de ondernemers niks aan gedaan. ,,Het is zeer frustrerend”, zegt ondernemer Peter Krijgsman (rechts). © Frank Jansen
Ook klagen ondernemers dat sommige bedrijven op het terrein niet helemaal koosjer zijn, er zou sprake zijn van ondermijning. Verder staan er honderden weesauto’s die de gemeente maar niet weghaalt. ,,Je gaat je echt afvragen of de gemeente deze ondernemers hier weg wil hebben’’, zegt raadslid Ralf Sluijs van Hart voor Den Haag. Hij is boos dat er zo weinig gebeurt.
,,Wij hebben eerder een motie ingediend, die is aangenomen, om hier meer te gaan handhaven. Maar je hoort nu dus dat dat nauwelijks gebeurt.’’
Onbegrijpelijk, vindt hij. ,,Als je hier echt zuinig op bent als gemeente, ga je niet zo met de ondernemers om.’’ Wat hem betreft wordt ZKD een prioriteitsgebied, waar extra aandacht voor komt. Mellema pleit ook voor een ‘stadsmarinier’, iemand die met zijn vuist op de tafel kan slaan en beslissingen kan nemen over het bedrijventerrein als het moet.
Strakker
De gemeente zegt bekend te zijn met de zorgen van de ondernemers op het gebied van veiligheid en leefbaarheid. ,,Daarom willen we strakker handhaven op misstanden.” Hiervoor wordt een beroep gedaan op het Haags Economisch Interventie Team (HEIT). De politie is bovendien bezig met het werven van een wijkagent voor dit gebied. ,,Tot die tijd zorgt de politie ervoor dat met andere agenten uit de basiseenheid gericht aandacht is voor ZKD. Beveiligingsdiensten rijden nu ook extra rond op het terrein.’’
Ook handhaving zou geregeld acties uitvoeren op het ZKD-bedrijventerrein, aldus de woordvoerder. Daarbij zou ook ‘frequent worden ingezet op parkeeroverlast en parkeerexcessen’.

Zie ook het bericht in het AD op 30 januari 2025 in deze link.